Leszno było pierwsze

W sobotę na stadionie im. A. Smoczyka o godzinie 11:00 swój pierwszy ligowy mecz rozegrają piłkarki Stainer Polonii Leszno.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że to w sumie powrót kobiecego futbolu do Leszna. Niewiele osób pamięta dzisiaj, że piłkarki z Leszna były pionierami tej dyscypliny w Wielkopolsce. W 1981 w Technikum Odzieżowym powstała drużyna piłki nożnej dziewcząt, która w 1983 roku została objęta w ramy klubowe jako sekcja w ramach Zrzeszenia Sportowego START. Tym samym był to pierwszy żeński klub w okresie powojennym w Wielkopolsce  Leszczyńska drużyna występowała od 1986 roku w rozgrywkach II ligii i w pierwszym sezonie zajęła 6 miejsce. Kolejny 1987 rok był najlepszy w wykonaniu dziewcząt ze Startu, które zajęły 4 miejsce. Niestety rok 1988 był ostatnim kiedy w Lesznie rozgrywano mecze ligowe. Zajęliśmy w nich 5 miejsce. Drużynę wycofano z rozgrywek ale sekcja istniała jeszcze do 1991r. Przypomnijmy nazwiska trenerów czyli Zbigniewa Kaźmierczaka, Andrzeja Palucha oraz Hanny Kowalewskiej a także pierwszej kierownik drużyny Elżbiety Plewki.
A zatem w sobotę nawiążemy do ciekawej historii leszczyńskiego sportu. Zapraszamy na Smoka  ? do kibicowania naszym paniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacje oraz foto pochodzą z książki „Historia futbolu wielkopolskiego”