NIEŁATWE POCZĄTKI – DOBRA KOŃCÓWKA – podsumowanie rundy zespołu D2

Kategoria D2 to najmłodsza drużyna w naszym klubie składająca się z 11-latków, którzy latem trafili do Polonii głownie z dwóch leszczyńskich akademii czyli Akademii Piotra Reissa oraz Football Academy. Z czasem do grupy dołączyli także inni zawodnicy z okolicznych miejscowości, którzy chcą rozwijać swoją pasję w biało-czerwonych barwach. Obecnie kadra U-12 składa się z 30 zawodników, którzy występują na dwóch frontach – wielkopolska liga wojewódzka gr.2 oraz I liga okręgowa. Misję wprowadzenia chłopaków na wyższy poziom futbolu otrzymał duet trenerski Damian Bartkowiak – Bartosz Rządkowski. Zadanie oczywiście było sporym wyzwaniem ponieważ czasu było niewiele a utworzenie sprawnie działającego kolektywu z chłopaków, którzy jeszcze do niedawna rywalizowali ze sobą zaciekle na pewno wymagało sporych umiejętności tym bardziej, że chłopacy przeszli na dużo większy, trawiasty plac gry. Ten moment to wyzwanie przede wszystkim pod kątem wykorzystywania przestrzeni boiska ale też współpracy zespołu w poszczególnych formacjach choćby pod względem pierwszych zadań taktycznych. Okres adaptacyjny był o tyle trudniejszy, że chłopcy nie mieli okazji wcześniej występować w piłce 9 – osobowej. Na przygotowania do rozgrywek był praktycznie miesiąc więc w pierwszych meczach można było zauważyć większe ogranie pod tym względem u przeciwników jednak z każdym kolejnym meczem zespół radził sobie coraz lepiej. Wynik są w tej kategorii jeszcze sprawą mocno drugorzędną jednak coraz lepsza jakość gry sprawiła, że w meczach rewanżowych gdyby nie nękające nas w ostatniej fazie rundy kwarantanny, moglibyśmy zakończyć rewanże bez porażki. Ostatecznie w ostatnim meczu ligi wojewódzkiej ulegliśmy liderowi ze Ślesina na wyjeździe 3:2. W I lidze okręgowej drużyna narzucała swój styl zespołom z naszego okręgu, często zdobywając wiele bramek. Zespół dość szybko opanował podstawy bronienia jak choćby organizacja ustawienia w linii czy skracanie pola gry przeciwnikowi. Dzięki temu mogliśmy skutecznej atakować i to charakteryzowało nasze zespoły, które zdobyły w obu ligach najwięcej bramek co jest bardzo pozytywnym sygnałem.
Z miesiąca na miesiąc widzimy jak ci zawodnicy rosną, rozwijają się, a także uczą się funkcjonowania w nowym otoczeniu. Każdy z nich w mniejszy lub większym stopniu poczynił postęp, a kilku z nich zostało nawet wyróżnionych powołaniami na konsultacje kadry WZPN.
Pierwsze pół roku to dla zawodników najtrudniejszy moment w tej kategorii, który mamy już za sobą. Należy więc wypatrywać tylko pozytywnych aspektów w rozwoju tych młodych zawodników jednak przed nimi jeszcze dużo nauki by stać się miejmy nadzieję profesjonalnymi piłkarzami.