Rada Miejska
w Lesznie
W imieniu społeczności mieszkańców Leszna mających „na sercu” rozwój szkolenia sportowego dzieci i młodzieży w piłce nożnej składamy niniejszą „Petycję w sprawie budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z nawierzchnią syntetyczną oraz oświetleniem w Lesznie”
ZAKRES ORGANIZACYJNY
Inicjatorami petycji są współpracujące ze sobą kluby piłkarskie, które funkcjonują na terenie Leszna. Wiodącą rolę odgrywa Klub Piłkarski Polonia 1912 Leszno, który zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży od 12 roku życia. Natomiast szkolenie młodszych piłkarzy odbywa się w klubach Akademia Reissa Poznań – Leszno oraz Football Academy Leszno, które zgodnie z porozumieniem przekazują wyszkolonych zawodników do Polonii. W chwili obecnej w naszych klubach we wszystkich rocznikach dyscyplinę uprawia 672 sportowców. To jednoznacznie pokazuje, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Lesznie i nie ukrywajmy jego znaczenie w najbliższych latach będzie wzrastało.
BAZA SPORTOWA I PROBLEMY Z NIĄ ZWIĄZANE
W chwili obecnej akademie korzystają z boisk, w których istnienie zainwestowały także środki własne. Akademia Reissa z boiska przy SP nr 7, które wyposażone jest w balon pozwalający na organizowanie treningów w okresie jesienno-zimowym, Football Academy korzysta z Football Parku na terenie III LO, które zostało wybudowane sumptem tej akademii.
Klub Piłkarski Polonia 1912 Leszno korzysta z oferty MOSiR tj. boisk znajdujących się na terenie kompleksu sportowego przy ul. Górowskiej (2 boiska z nawierzchnią naturalną), boiska na stadionie lekkoatletyczno-piłkarskim przy ul. Strzeleckiej oraz boiska na stadionie im. A. Smoczyka. To ostatnie boisko nie posiada wymiaru umożliwiającego rozgrywanie oficjalnych spotkań drużyn seniorskich. Oświetlenie sztuczne posiada jedno boisko w Zaborowie oraz boisko stadionu Smoczyka.
Od wielu lat największym problemem jest organizacja treningów w okresie od listopada do marca. Ponieważ po okresie intensywnej rundy jesiennej boiska w Zaborowie oraz na stadionie lekkoatletyczno-piłkarskim są w znacznym stopniu zniszczone jedynym boiskiem, który pozwala na prowadzenie treningów jest to na stadionie Smoczyka. Oświetlenie pozwala na trenowanie do późnych godzin wieczornych.
Rozwiązanie takie mimo, że funkcjonuje od lat jest prowizoryczne i dalekie od normalnego z kilku powodów.
Zmiany klimatyczne powodują, że okres zimowej aury ulega znacznemu wydłużeniu. W ostatnich latach ataki zimy przesuwają się na wczesną wiosnę i nierzadko do początkowych tygodni kwietnia boiska w Zaborowie i LA nie mogą być wykorzystywane. Tymczasem organizator rozgrywek Wielkopolski ZPN planuje kolejki ligowe w grupach młodzieżowych już od marca a w przypadku rozgrywek seniorskich nawet od lutego.
Konieczność dłuższego trenowania na stadionie Smoczyka powoduje, że nawierzchnia szybko się niszczy i nie spełnia warunków rozgrywania spotkań. Niecka stadionu wpływa niekorzystnie na rozwój trawy a rozpoczynający się w marcu sezon żużlowy powoduje, że ewentualny śnieg spychany jest z toru na murawę. Ten problem (klimatyczny) z dużym prawdopodobieństwem będzie narastał.
Natężenie treningowe na murawie stadionu powoduje, że wszystkie mecze sparingowe są organizowane poza Lesznem. Najbliższe sztuczne murawy ze sztuczną nawierzchnią znajdują się w Głogowie, Grodzisku Wlkp. oraz Gostyniu ale zainteresowanie ich wynajmem jest tak duże, że koniecznym jest organizowanie wyjazdów jeszcze dalej – do Poznania czy Wrocławia. To poza znacznymi kosztami obciąża także zawodników, którzy aby rozegrać mecz – najczęściej w środku tygodnia – muszą poświęcić całe popołudnie oraz wieczór. Niekorzystnie wpływa to m.in. na możliwość przygotowania dzieci i młodzieży do nauki w szkołach;
Ponieważ boisko na stadionie im. A . Smoczyka jest niewymiarowe brak jest możliwości rozegrania na nim oficjalnych spotkań ligowych;
Ostatnim elementem jest groźba likwidacji tego boiska w związku z budową odwodniania liniowego toru żużlowego oraz coraz większa kolizja z zasadami funkcjonowania klubu żużlowego.
DLACZEGO WARTO ZAPEWNIĆ LESZCZYNISKIM PIŁAKRZOM BOISKO CAŁOROCZNE ?
Aby zapewnić im możliwości równego rozwoju z rówieśnikami z innych miast. Dzisiaj takie boisko nie jest rozpatrywane już w kategoriach luksusu ale podstawy funkcjonowania. W coraz mniejszych ośrodkach już powstały albo wkrótce będą budowane pełnowymiarowe boiska z nawierzchnią syntetyczną. Gostyń, Pleszew, Ostrzeszów czy Śrem to niewielkie wielkopolskie miasta, gdzie niedawno powstały takie boiska a w kolejnych władze przymierzają się do ich budowy. W podobnym wielkościowo do Leszna Ostrowie Wlkp. już wkrótce powstanie drugie takie boisko.
Boisko ze sztuczną nawierzchnią jest mniej problemowe i dużo tańsze w utrzymaniu. Szacuje się, że o około 50% od naturalnego. Nie ma konieczności nawożenia, koszenia, piaskowania czy nawadniania. Boisko takie jest zdecydowanie mniej zależne od kaprysów pogodowych. Ponadto poza leszczyńskimi klubami z boiska takiego chętnie skorzystają kluby z okolicy. Przykłady funkcjonujących już takich obiektów pokazują, że wykorzystywane są one praktycznie w pełnym zakresie czasowym. Pozwoli to na pokrycie kosztów ich użytkowania. Istnienie boiska pozwoli na organizację na terenie miasta obozów sportowych dla klubów z innych miast.
Warto w tym momencie postawić pytanie: Czy jest w Lesznie obiekt sportowy, który jest wynajmowany przez kluby sportowe spoza miasta ? Ten będzie.
CZY TO DUŻY KOSZT ?
Szacunkowo koszt budowy boiska z pełną infrastrukturą to ok. 3 – 3,5 miliona. Ponieważ technologia rozwija się i obiektów takich budowanych jest coraz więcej koszty mogą być jednak niższe. Każdego roku ogłaszane są konkursy ministerialne na budowę boisk pozwalające na pokrycie części kosztów z budżetu miasta.
Mimo, że suma może wydawać się duża to liczba mieszkańców Leszna, którzy skorzystają bezpośrednio z takiego obiektu będzie naprawdę spora. Warto także zwrócić uwagę, że taki obiekt będzie miał wpływ na lokalną gospodarkę. W skali całego funkcjonowania obiektu do Leszna przyjedzie wiele tysięcy zawodników, którzy skorzystają z leszczyńskiej gastronomii czy sklepów. Ponadto jego istnienie podobnie jak w innych miastach stworzy możliwość organizowania obozów zimowych dla drużyn co otworzy możliwości działania dla naszych obiektów hotelowych czy firm transportowych.
Szanowni Państwo ! Rok 2022 jest jubileuszem 110-lecia leszczyńskiego futbolu. To nie tylko jubileusz Polonii 1912 Leszno ale także Sokoła Leszno, Jutrzenki Leszno, KKS-u Leszno, Unii Leszno, Dębu Zaborowo czy Akademii Reissa i Football Academy. Chcielibyśmy aby miasto Leszno uczciło te rocznicę wybudowaniem profesjonalnego boiska dla obecnych i przyszłych pokoleń piłkarzy.