SEZON INNY NIŻ WSZYSTKIE czyli SŁÓW KILKA PREZESA Piotr Organista

To na pewno będzie sezon inny niż wszystkie. COVID 19 namieszał w sporcie i to sporo. Wiele klubów już upadło, wiele działa na skraju bankructwa. Także w Lesznie słychać o kłopotach sportu drużynowego. Siatkarze już zrezygnowali z ligi a ciemne chmury zbierają się nad innymi klubami. A jak wygląda nasza sytuacja ? Mogę przyznać, że na chwilę obecną jest to tzw. „mała stabilizacja”. Odczuliśmy uderzenie kryzysu ale zadziałało to co w takich chwilach jest najważniejsze czyli wartość pracy społecznej członków klubu oraz zrozumienie ze strony zawodników i trenerów. Razem przetrwaliśmy najgorsze i dzisiaj patrzymy w przyszłość z nadziejami na to, że piłka będzie nadal dawać radość i satysfakcję piłkarzom, ich rodzinom oraz wszystkim kibicom. Wiemy jednak, że nie wszystko od nas zależy a pandemia może jeszcze pomieszać nam szyki.

Drużyna seniorów to zupełnie inny team niż ten, który był przygotowany do rundy wiosennej. Przede wszystkim doszło do zmiany trenera. Jędrzeja Kędziorę zastąpił Łukasz Konieczny. Liczę, że Łukasz podoła niełatwemu zadaniu i zbuduje drużynę, która przede wszystkim zagra widowiskowo. Wszyscy jesteśmy ciekawi rezultatu bo skład przeszedł spore przemeblowanie. W biało-czerwonych barwach najprawdopodobniej nie zobaczymy już Fryderyka Kokota, Jędrzeja Tonkiewicz, Rajmuda Siecli, Kuby Reraka, Kuby Nowaka, Karola Smoły, Wiktora Goryniaka, Piotra Sarbinowskiego, Eryka Morysona, Mateusza Górkowskiego, Kacpra Brodziaka, Wiktora Goryniaka, Jędrzeja Wydmucha, Łukasza Gryzieckiego, Mikołaja Karolczaka a także Mateusza Chudziaka. Większość zawodników jest już po słowie z innymi klubami i trwają rozmowy transferowe. Jak wiadomo karierę zakończył Przemek Kowalski a ostatnio także Kuba Matuszewski zdecydował, że po kontuzji nie wróci już do gry. Wszystkim zawodnikom składam podziękowania za grę w naszych barwach i życzymy powodzenia w nowych klubach.
Pozostała grupa doświadczonych zawodników m.in. Tomek Wiśniewski, Wojtek Bzdęga, Łukasz Bugzel, Michał Płocharczyk czy Damian Nowak i młodszy i starszy. Ten trzon drużyny wsparty będzie przez młodych zawodników, którzy jeszcze niedawno grali w drużynach juniorskich. Odkryciem okresu sparingowego jest Mateusz Witkowski, który bardzo dobrze radził sobie w ofensywie i pokazał, że może być w ataku następcą Artura Krawczyka. Tak wielkiego powiewu młodości w klubie nie było już dawno. Wiemy, że umiejętności na pewno nie zabraknie ale trzeba pamiętać, że liga w tym roku jest bardzo długa. Rozglądamy się jeszcze za wzmocnieniami ale nic na siłę.

Prawdziwa rewolucja nastąpi w grupach młodzieżowych. Wspólnie z Football Academy Leszno oraz Akademia Piłkarska Reissa – Leszno wypracowaliśmy nową formułę współpracy, której celem jest umożliwienie gry na najwyższym poziomie dla jak największej rzeszy chłopców z Leszna. Dzięki temu w sezonie 2020/21 w ligach wojewódzkich zagra aż 6 zespołów młodzieżowych KP Polonia 1912 Leszno. Do tego dwie kolejne w rozgrywkach okręgowych. To sytuacja bez precedensu w dotychczasowej historii klubu. Jedynie Górnik Konin wystawił taką samą grupę drużyn. Wiemy, że na młodzieży zazwyczaj się oszczędza ale nie u nas. Hasło, że szkolenie młodzieżowe to priorytet nie jest u nas pustym sloganem. Wierzymy, że w końcu któryś z roczników skutecznie zapuka do bram CLJ i powtórzy sukces juniorów Waldemara Jędrusiaka sprzed kilku lat. Wiemy, że piłkarzy z Leszna stać na taki sukces sportowy a my zrobimy wszystko aby być do tego przygotowanym logistycznie.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostają finanse klubu. Było ciężko bo wiele firm przeżywa kryzys a wiadomo, że sponsoring sportowy to pierwszy z wydatków do „ścięcia” w trudnych chwilach. My cieszymy się, że nasi sponsorzy w zdecydowanej większości pozostali z nami. Przede wszystkim pozostała z nami firma Stainer Bauchemie, która co prawda nie będzie pojawiać się w już w nazwie drużyn ale nadal bardzo mocno będzie nas wspierać. No i udało się pozyskać nowego sponsora generalnego. To znana i ceniona firma Jankowski Budownictwo. Jej szef Rafał Jankowski to pasjonat futbolu a to zawsze ułatwia współpracę.


Obecnie czekamy też na rozstrzygnięcie konkursu na miejskie dotacje. Liczymy, że gdy inne kluby ograniczają swoją działalność władze zainwestują w kluby oferujące rozwój – zwłaszcza w zakresie szkolenia młodzieżowego. Wiadomo, że miasto Leszno to obok rodziców największy sponsor klubu i wysokość dotacji zawsze determinuje możliwości klubu. Piłkarska Polonia to jedyny klub w Lesznie, który przetrwał dwie wojny i wiele historycznych zawieruch więc czujemy się zobowiązani aby i z tego kryzysu wyjść zwycięsko.
A zatem zaczynamy sezon 2020/21 pucharowym spotkaniem z OTPS Winogrady Poznań – Gramy dla Leszna !