AkademiaKlubSeniorzy

WIOSNA 2021

Wydział Gier i Ewidencji ustalił ramowy harmonogram rozgrywek ligowych i pucharowych w rundzie wiosennej oraz pierwsze kolejki grup młodzieżowych.

Puchar Polski
W rywalizacji pozostały 32 zespoły – 7 trzecioligowców, 20 czwarto ligowców oraz 5 zwycięzców etapu regionalnego (wszyscy na co dzień występują w Red Box V lidze). Do rozegrania pozostało pięć rund, dla każdej wyznaczono termin podstawowy oraz rezerwowe, w których można będzie rozgrywać spotkania w sytuacji ich przełożenia bądź braku kolizji z meczami ligowymi obu uczestników danego pojedynku. Co ważne, terminy rezerwowe obejmują również daty weekendowe.

1/16 finału – mecze 27/28 lutego (terminy rezerwowe 6/7 i 10 marca)
1/8 finału – 24 marca (terminy rezerwowe 3 i 7 kwietnia)
1 finału – 21 kwietnia (termin rezerwowy 1-3 maja)
1 finału – 19 maja (terminy rezerwowe 26 maja i 3 czerwca)
Finał – 16 czerwca (termin rezerwowy 23 czerwca)

Losowanie 1/16 finału etapu wojewódzkiego odbędzie się w piątek, 11 grudnia.

PROEKO IV liga
Zgodnie z regulaminem, po rozegraniu jesienią pełnej rundy składającej się z 21 kolejek, druga część rozgrywek odbędzie się w podziale na grupę mistrzowską liczącą 8 najlepszych drużyn i grupę spadkową składającą się z pozostałych 14 zespołów.

W grupie mistrzowskiej rywalizacja odbywać się będzie w systemie mecz i rewanż. Rozegranych zostanie 14 weekendowych kolejek od 6 marca do 20 czerwca. Co istotne, wolne od ligowych zmagań pozostaną tradycyjne terminy świąteczne – Wielka Sobota (3 kwietnia), weekend majowy (1/2 maja) oraz Boże Ciało (3 czerwca). Są to daty wskazane dla klubów jako terminy rezerwowe na mecze przekładane.

Grupa spadkowa rozegra o jedną kolejkę mniej. Zespoły zagrają każdy z każdym na zasadzie rewanżu za pierwszą rundę. Oznacza to, że gospodarzem meczu pomiędzy danymi drużynami będzie zespół, który jesienią grał na wyjeździe. Walka o utrzymanie rozpocznie się 13 marca i potrwa analogicznie do grupy mistrzowskiej, do 20 czerwca.

Po zakończeniu rywalizacji ligowej odbędą się baraże o prawo gry w PROEKO IV lidze. Wezmą w nich udział wicemistrzowie RED BOX V ligi oraz najniżej sklasyfikowany niespadający zespół PROEKO IV ligi. Baraże – zgodnie z regulaminem – rozegrane zostaną dwuetapowo w formule jednego meczu w terminach 30 czerwca (półfinały) i 3 lipca (finał). Losowanie par zostanie przeprowadzone przed rozpoczęciem rundy wiosennej.

UWAGA!
Ze względu na panującą sytuację epidemiczną, w sezonie 2020/21 zrezygnowano z obligatoryjnych dat rozgrywania ostatniej kolejki ligowej. Oznacza to, że spotkania w ramach ostatniego terminu będą mogły być przez kluby rozgrywane w różnych porach bez ujednolicania.

Jednocześnie, mając na względzie zagrożenie przełożenia większej niż zwykle liczby spotkań z powodu pandemii, dopuszcza się możliwość rozegrania spotkań zaległych po wskazanych terminach zakończenia rozgrywek w poszczególnych klasach. Dotyczy to jednak wyłącznie pojedynków drużyn “niezamieszanych” w awanse i spadki. Mecze mogące mieć wpływ na ostateczne rozstrzygnięcia (dot. również baraży) będą wyznaczane na wcześniejsze terminy.

ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE
Od 20 marca rywalizować o punkty będą zespoły młodzieżowe w ligach wojewódzkich. Termin inauguracji zmagań w poszczególnych grupach uzależniony jest od ich liczebności i prezentuje się następująco:
A1-A2 Junior – 20 marca
B1 Junior Młodszy (grupa 1 i 2) – 10 kwietnia
B2 Junior Młodszy (grupa 1 i 2) – 3 kwietnia
C1 Trampkarz (grupa 1) – 27 marca
C1 Trampkarz (grupa 2) – 10 kwietnia
C2 Trampkarz (grupa 1 i 2) – 3 kwietnia
D1 Młodzik (grupa 1 i 2) – 20 marca
D2 Młodzik (grupa 1) – 10 kwietnia
D2 Młodzik (grupa 2) – 27 marca

Wszystkie kolejki zostały zaplanowane na następujące po sobie weekendy z wyłączeniem „majówki” – wówczas mecze rozegrają tylko zespoły w najliczniejszych rozgrywkach Juniorów oraz Młodzików D1. Ponadto ci ostatni mierzyć się będą o punkty również w Boże Ciało, 3 czerwca. Dla pozostałych zespołów dwa wskazane terminy zostały określone jako rezerwowe do rozgrywania meczów przełożonych. Podobnie jak w przypadku rozgrywek seniorskich, Wydział Gier i Ewidencji będzie je stosował w sytuacji, gdy kluby nie będą mogły same dojść do porozumienia w sprawie nowych terminów.

Wiosną walka o awans do Centralnej Ligi Juniorów toczyć się będzie w ligach Juniora Młodszego B2 i Trampkarza C2. Zwycięzcy grup ligowych by dostać się na szczebel centralny, będą musieli przejść dwustopniowe baraże – najpierw wewnętrze o miano najlepszej drużyny Wielkopolski (12 i 16 czerwca), a następnie właściwe baraże o CLJ z zespołem z innego województwa (20 i 27 czerwca).

W pozostałych ligach wojewódzkich sezon zakończą spotkania pomiędzy zwycięzcami grup w danych kategoriach o Puchar Prezesa Wielkopolskiego ZPN. Wszystkie odbędą się w weekend 19/20 czerwca.

Inauguracja zmagań w ligach okręgowych będzie zależeć od liczebności poszczególnych grup. Wydział Gier i Ewidencji pracuje obecnie nad opracowaniem harmonogramu rozgrywek niższego szczebla. Szczegółowe informacje zostaną przedstawione do końca roku.

 

(źródło: wielkopolskizpn.pl)